Loading...

ARBOEKO: ZÁKAZNÍCI PO CELÉ EVROPĚ

08.08.2017

Dřeviny od společnosti Arboeko rostou nejen v naší republice, ale její výpěstky najdeme v západní i východní Evropě, říká její jednatel Pavel Kafka.

Jaká je historie společnosti Arboeko na tuzemském trhu? Čím se Vaše firma zabývá?

Společnost Arboeko zahájila svoji činnost v roce 1993. V první fázi to byl česko – holandský projekt spolupráce.  V roce 2007 český management odkoupil nizozemskou část podílu a od té doby je naše společnost ryze českým podnikem vlastněný českým managementem. Společnost Arboeko je pěstitelem a distributorem okrasných a ovocných dřevin.  V dnešní době zcela určitě již v každém městě naší republiky roste nějaký ten vzrostlý strom v nějaké městské aleji či parku právě od nás. Dřeviny od nás rostou nejen v naší republice, ale naše výpěstky rostou v západní Evropě a stejně tak i ve východní. Nejvzdálenější zákazník je v ruské Samaře, což je zhruba 3000 km od Prahy.   

Jak se v České republice ve Vašem oboru podniká?

Máme určitou výhodu, český národ je národ zahrádkářů a tak jsou dřeviny širokého sortimentu poměrně oblíbené. Stejně tak veřejná zeleň ve městech a obcích se významně                posunula kupředu a úředníci se oblasti veřejné zeleně více či méně věnují. Pravidelná obnova veřejné zeleně je téma skoro každého města a je tomu tak dobře.  Určitou nevýhodou je, že zeleň v hierarchii hodnot potřeb člověka je spíše na chvostu.  Též naší činnosti neprospívají změny  klimatu, které jako pěstitelé živého materiálu rozhodně pociťujeme. 

Vaše firma neprovozuje maloobchodní prodej. Komu své „produkty“ dodáváte?

V segmentu velkozeleně jsou to zahradnické realizační firmy, technické služby měst a samotná města a obce. V retailovém segmentu pak rodinná zahradnická centra a obchodní řetězce. 

Firmy dnes hovoří o nedostatku kvalifikovaných pracovních sil. Týká se tento problém i Vás? Jak ho případně řešíte?

Zahradnický obor není příliš u mladé generace oblíbený, pracuje se ve skleníku, ale dost často i venku, mnohdy takřka za každého počasí. Dříve byly zahradnické střední školy výběrovými školami a dostat se na ně bylo tak trochu za odměnu. Dnes tyto stejné školy bojují s „prázdnými lavicemi“.  Nám firmám nezbývá, než vzdělávat mladé lidi v rámci firemní stáže. Již několik let u nás běží stipendijní program, kterým oslovujeme mladé lidi již na středních školách.  

Jak se ve Vaší práci odráží nejrůznější trendy?

Není to vůbec jednoduché. Když pěstujeme např. vzrostlé alejové stromy, tak se musíme rozhodnout letos, co se bude v roce 2024 prodávat, 6 až 7 let je délka našeho pěstebního cyklu u této skupiny produktů. Nestačí objednat suroviny, materiál a změnit výrobu. U nás to trvá hodně dlouho. Ale i my musíme reagovat a tak se rozhlížíme po Evropě, protože se často stává, že co je „trendy“ v zahraničí, přichází pak i k nám, ale ani to není pravidlo. 

Stali jste se vítězi v rámci projektu Ocenění českých lídrů. Co to pro Vás a Vaši firmu znamená?

Je to pro nás takové potvrzení toho, že naše práce má smysl, že poctivá práce dokáže být stále ještě v dnešní době druhými lidmi oceněna, a to nejen  lidmi z našeho oboru, ale i lidmi napříč různými obory.  Je to motivace pro nás i naše spolupracovníky, že náš zahradnický obor, který není vždy v popředí zájmu, dokáže být i přesto viděn.

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK 2019

Ocenění Českých Podnikatelek stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Auditor

Logo - ESOP

Hlavní partner

Logo - Microsoft
Logo - Vodafone
Logo - Generali Česká pojišťovna
Logo - DAQUAS

Partneři

Logo - Mastercard
Logo - ČESKÁ MINCOVNA
Logo - FARMAX
Logo - Auto Průhonice - autorizovaný dealer vozů Volvo
Logo - presentigo
Logo - OGILVY
Logo - ASOCIACE MALÝCH A STŘEDNÍCH PODNIKŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ ČR
Logo - Mediarex
Logo - FERTI CARE
Logo - ZÁMEK LOUČEŇ
Logo - WESTRANS DĚČÍN
Logo - INCA COLLAGEN
Logo - FRESH CATERING
Logo - 201 CONSULTING
Logo - KLIMSZ
Logo - USSPA
Logo - KETO DIET
Logo - BEWIT

Partneři slavnostního dne

Logo - Volvo Car Czech Republic s.r.o.
Logo - Arabella Fashion
Logo - Český Granát

PARTNEŘI PROJEKTU 2020

Logo - Franchising.cz
Logo - ČIANEWS
Logo - Svět Průmyslu
Logo - Reg TV
Logo - TRADE NEWS
Logo - Age
Logo - Inpublic Group
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - MLADÁ FRONTA
Logo - FIRST CLASS
Logo - DENÍK
Logo - ČR PLUS
Logo - CZECH & SLOVAK LEADERS
Logo - MADAM BUSINESS
Logo - TÝDEN
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - INTERVIEW
Logo - S-PRESS
Logo - PREMIUM MEDIA GROUP