Loading...

Vždy vím, jaký je můj cíl, a podle toho konám

06.06.2017

Stanislava Heritesová Weigelová vyrůstala ve skromných podmínkách, aby se nakonec stala vítězkou Ocenění Českých Podnikatelek v kategorii Střední firma. Už samotný její podnikatelský příběh by tak byl silným poselstvím, tato vítězka je však navíc mimořádnou osobností, která se může stát pro spoustu žen inspirací.

Stala jste se vítězkou Ocenění Českých Podnikatelek v kategorii Střední firma. Čekala jste to?

Takové vítězství člověk nemůže nikdy očekávat, ale pomýšlet si na slušné ocenění určitě ano. Vždyť každý sám ví, jak pracuje on sám a jeho kolektiv a jaké mají společně výsledky celoročního a několikaletého snažení.

Co vám zatím vítězství přineslo? Je něco, co vás překvapilo?

Vítězství mi přineslo ještě větší zodpovědnost a velký závazek, který je potřeba dále obhajovat a potvrzovat, že to bylo správné rozhodnutí poroty. Takže musíme pokračovat dál minimálně v tom tempu, jako dosud. Překvapila mě kategorie střední firma.

Myslíte, že se můžete stát příkladem pro ostatní ženy?

Ano, to určitě. Pro mě jsou též vždy příkladem úspěšní lidé. Já se za úspěšnou určitě považuji. Vyrůstala jsem v hodně skromných podmínkách v malé obci, rodiče byli oba dělníci. Měla jsem obrovský vzor v přísném a pracovitém tatínkovi, na kterém finančně závisel chod naší krásné rodiny, jelikož maminka byla hodně nemocná.

Existují podle vás rozdíly v ženském a mužském přístupu k podnikání?

To určitě a dost velké. My ženy nejprve pracujeme a budujeme, nemáme potřebu okamžitě jezdit v nejluxusnějších autech. Stíháme přitom ještě vychovávat děti a udržovat chod domácnosti. Muži to mají trochu jinak.

Je ve vašem podnikání zapojená rodina? A zvládáte obě role?

Ano, rodinu jsem zapojila od samého začátku. Mladší dcera Péťa dokonce ve svých 14 letech stvořila logo, to máme dodnes. Nyní má na starosti technickou část firmy (údržbu a výzdobu budovy a pozemků). Starší dcera Renča od 17 let docházela jeden den v týdnu do firmy. Měla to v rámci praxe domluvené s ředitelem školy. Renča mě už dokáže 100% zastoupit. Obě dcery jsou nyní na druhé rodičovské dovolené. Už se nemůžu dočkat, až se vrátí na plný úvazek.

Manžel je profesí energetik, má dost vysoké postavení v jednom velkém podniku. V mé firmě vymyslel efektivní a úsporné řešení vytápění celé budovy a ohřev teplé vody. Nyní zajišťuje údržbu kotelny/strojovny a solárních panelů.

Co stálo na počátku vašeho podnikatelského příběhu?

Léta jsem pracovala v zahraničním obchodu a pak také ve spedičních firmách ve vedoucích pozicích. Vždy jsem ctila autority a měla jsem respekt z nadřízených. Toho posledního šéfa jsem si bohužel po 7leté spolupráci přestala vážit, když se z něho stal úplně jiný člověk než ten, který mě do firmy přijímal. Práce mě velice bavila a neuměla jsem si představit, že dělám něco jiného. Byla to docela těžká doba, pracovních míst v Děčíně moc nebylo. Zkusila jsem to tedy s podnikáním a ono to vyšlo…

Setkáváte se s tím, že váš obor podnikání je vnímán jako mužský? Musela jste se s tím vyrovnat?

Tento obor je určitě převážně mužský. Majitelé konkurenčních firem jsou téměř všichni muži, a pokud jsou to ženy, tak minimálně s manželem pracují společně nebo je firma na ně jenom psaná papírově. Ano vyrovnala jsem se s tím docela dobře, brala jsem to jako velkou výhodu. Myslím, že jsem v obchodních jednáních tvrdá a s tím muži při prvním setkání většinou nepočítají. V tomto ohledu si myslím, že se jim dokážu vyrovnat, když je potřeba. Vždy vím, jaký je můj cíl, a podle toho konám.

Máte ještě nějakou podnikatelskou vizi, kterou byste ráda naplnila? Kam povede vaše příští cesta?

Co se týká mé práce, tak bych nerada měnila, protože to funguje. Sídlo společnosti je však velké, tak mám do budoucna v plánu vybudovat jesličky nebo školku pro děti. Tam by se mohla realizovat mladší dcera Péťa. To je ale otázka několika let, až povyrostou její děti.

Sledovala jste příběhy ostatních soutěžících? Zaujal vás některý?

Ano, na vyhlášení OCP 3. 11. 2016 mě velice zaujala paní, která začala podnikat až po smrti svého muže a pěstuje si vlastní bylinky k výrobě léčiv. Časopis, kde je tato dáma na titulní straně, mám schovaný. Až budu mít čas, tak si přečtu všechny její rozhovory.

Další články

OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK 2019

Ocenění Českých Podnikatelek stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

Auditor

Logo - ESOP

Hlavní partner

Logo - Microsoft
Logo - Vodafone
Logo - Generali Česká pojišťovna
Logo - DAQUAS

Partneři

Logo - Mastercard
Logo - ČESKÁ MINCOVNA
Logo - FARMAX
Logo - Auto Průhonice - autorizovaný dealer vozů Volvo
Logo - presentigo
Logo - OGILVY
Logo - ASOCIACE MALÝCH A STŘEDNÍCH PODNIKŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ ČR
Logo - Mediarex
Logo - FERTI CARE
Logo - ZÁMEK LOUČEŇ
Logo - WESTRANS DĚČÍN
Logo - INCA COLLAGEN
Logo - FRESH CATERING
Logo - 201 CONSULTING
Logo - KLIMSZ
Logo - USSPA
Logo - KETO DIET
Logo - BEWIT

Partneři slavnostního dne

Logo - Volvo Car Czech Republic s.r.o.
Logo - Arabella Fashion
Logo - Český Granát

PARTNEŘI PROJEKTU 2020

Logo - Franchising.cz
Logo - ČIANEWS
Logo - Svět Průmyslu
Logo - Reg TV
Logo - TRADE NEWS
Logo - Age
Logo - Inpublic Group
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - MLADÁ FRONTA
Logo - FIRST CLASS
Logo - DENÍK
Logo - ČR PLUS
Logo - CZECH & SLOVAK LEADERS
Logo - MADAM BUSINESS
Logo - TÝDEN
Logo - BRANDS & STORIES
Logo - INTERVIEW
Logo - S-PRESS
Logo - PREMIUM MEDIA GROUP