Loading...

Vždy vím, jaký je můj cíl, a podle toho konám

06.06.2017

Stanislava Heritesová Weigelová vyrůstala ve skromných podmínkách, aby se nakonec stala vítězkou Ocenění Českých Podnikatelek v kategorii Střední firma. Už samotný její podnikatelský příběh by tak byl silným poselstvím, tato vítězka je však navíc mimořádnou osobností, která se může stát pro spoustu žen inspirací.

Stala jste se vítězkou Ocenění Českých Podnikatelek v kategorii Střední firma. Čekala jste to?

Takové vítězství člověk nemůže nikdy očekávat, ale pomýšlet si na slušné ocenění určitě ano. Vždyť každý sám ví, jak pracuje on sám a jeho kolektiv a jaké mají společně výsledky celoročního a několikaletého snažení.

Co vám zatím vítězství přineslo? Je něco, co vás překvapilo?

Vítězství mi přineslo ještě větší zodpovědnost a velký závazek, který je potřeba dále obhajovat a potvrzovat, že to bylo správné rozhodnutí poroty. Takže musíme pokračovat dál minimálně v tom tempu, jako dosud. Překvapila mě kategorie střední firma.

Myslíte, že se můžete stát příkladem pro ostatní ženy?

Ano, to určitě. Pro mě jsou též vždy příkladem úspěšní lidé. Já se za úspěšnou určitě považuji. Vyrůstala jsem v hodně skromných podmínkách v malé obci, rodiče byli oba dělníci. Měla jsem obrovský vzor v přísném a pracovitém tatínkovi, na kterém finančně závisel chod naší krásné rodiny, jelikož maminka byla hodně nemocná.

Existují podle vás rozdíly v ženském a mužském přístupu k podnikání?

To určitě a dost velké. My ženy nejprve pracujeme a budujeme, nemáme potřebu okamžitě jezdit v nejluxusnějších autech. Stíháme přitom ještě vychovávat děti a udržovat chod domácnosti. Muži to mají trochu jinak.

Je ve vašem podnikání zapojená rodina? A zvládáte obě role?

Ano, rodinu jsem zapojila od samého začátku. Mladší dcera Péťa dokonce ve svých 14 letech stvořila logo, to máme dodnes. Nyní má na starosti technickou část firmy (údržbu a výzdobu budovy a pozemků). Starší dcera Renča od 17 let docházela jeden den v týdnu do firmy. Měla to v rámci praxe domluvené s ředitelem školy. Renča mě už dokáže 100% zastoupit. Obě dcery jsou nyní na druhé rodičovské dovolené. Už se nemůžu dočkat, až se vrátí na plný úvazek.

Manžel je profesí energetik, má dost vysoké postavení v jednom velkém podniku. V mé firmě vymyslel efektivní a úsporné řešení vytápění celé budovy a ohřev teplé vody. Nyní zajišťuje údržbu kotelny/strojovny a solárních panelů.

Co stálo na počátku vašeho podnikatelského příběhu?

Léta jsem pracovala v zahraničním obchodu a pak také ve spedičních firmách ve vedoucích pozicích. Vždy jsem ctila autority a měla jsem respekt z nadřízených. Toho posledního šéfa jsem si bohužel po 7leté spolupráci přestala vážit, když se z něho stal úplně jiný člověk než ten, který mě do firmy přijímal. Práce mě velice bavila a neuměla jsem si představit, že dělám něco jiného. Byla to docela těžká doba, pracovních míst v Děčíně moc nebylo. Zkusila jsem to tedy s podnikáním a ono to vyšlo…

Setkáváte se s tím, že váš obor podnikání je vnímán jako mužský? Musela jste se s tím vyrovnat?

Tento obor je určitě převážně mužský. Majitelé konkurenčních firem jsou téměř všichni muži, a pokud jsou to ženy, tak minimálně s manželem pracují společně nebo je firma na ně jenom psaná papírově. Ano vyrovnala jsem se s tím docela dobře, brala jsem to jako velkou výhodu. Myslím, že jsem v obchodních jednáních tvrdá a s tím muži při prvním setkání většinou nepočítají. V tomto ohledu si myslím, že se jim dokážu vyrovnat, když je potřeba. Vždy vím, jaký je můj cíl, a podle toho konám.

Máte ještě nějakou podnikatelskou vizi, kterou byste ráda naplnila? Kam povede vaše příští cesta?

Co se týká mé práce, tak bych nerada měnila, protože to funguje. Sídlo společnosti je však velké, tak mám do budoucna v plánu vybudovat jesličky nebo školku pro děti. Tam by se mohla realizovat mladší dcera Péťa. To je ale otázka několika let, až povyrostou její děti.

Sledovala jste příběhy ostatních soutěžících? Zaujal vás některý?

Ano, na vyhlášení OCP 3. 11. 2016 mě velice zaujala paní, která začala podnikat až po smrti svého muže a pěstuje si vlastní bylinky k výrobě léčiv. Časopis, kde je tato dáma na titulní straně, mám schovaný. Až budu mít čas, tak si přečtu všechny její rozhovory.

OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK 2018

Ocenění Českých Podnikatelek stojí na Vaší straně. Vnímáme Vaše potřeby, hledáme řešení a poskytujeme informace a inspiraci.

ODBORNÝ GARANT

Logo - CRIF - Czech credit bureau

AUDITOR

Logo - nsg morison

PARTNEŘI

Logo - MasterCard Logo - ČESKÁ MINCOVNA Logo - TRIVI Logo - FARMAX Logo - CzechTrade Logo - Dermacol Logo - JK JITKA KUDLÁČKOVÁ Logo - BREE Logo - Auto Průhonice - autorizovaný dealer vozů Volvo Logo - TLC Logo - presentigo Logo - blue holiday Logo - Ogilvy Public Relations Logo - DHL Logo - ASOCIACE MALÝCH A STŘEDNÍCH PODNIKŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ ČR Logo - mediarex Logo - DENTALO Logo - FERTI CARE Logo - ORGANIC WINES Logo - Buddha-Bar Hotel Prague Logo - BELVEC Logo - ZÁTIŠÍ GROUP

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Logo - Franchising.cz Logo - Franchising.cz Logo - Svět Průmyslu Logo - Reg TV Logo - LIVE SIGNAL Logo - Mladá fronta Logo - First class

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Logo - Trade Logo - Age Logo - Bonuss.cz Logo - Inpublic Group Logo - A11 Logo - XANTYPA Logo - EPRAVO.CZ Logo - DENÍK Logo - ČR PLUS Logo - ČR PLUS Logo - Czech Slovak Leaders Logo - Madam Business Logo - INNOVATION Logo - Parlamentní listy Logo - TÝDEN Logo - Marketing and Sales Logo - Brands and Stories Logo - INSTINKT Logo - BYZMAG Logo - s-press, výjimečné ženy